ATRAKCJE POLSKA

Join the reEvolution

clean energy for the future of mankind

Podczas pobytu w Amelkowej Chacie proponujemy zwiedzić
położone najbliżej po stronie polskiej:

Przełęcz Okraj
1046 m n.p.m. – przełęcz w południowo-zachodniej Polsce, we wschodniej części Karkonoszy, pomiędzy Kowarskim Grzbietem a Lasockim Grzbietem.
Łączą się tu polska droga wojewódzka nr 368 i czeska droga nr 252
Funkcjonują tutaj, oprócz kompleksu CHATY NA OKRAJU schroniska: polskie Schronisko PTTK „Na Przełęczy Okraj” oraz czeskie Pomezní bouda.
Po stronie czeskiej znajduje się również kilka restauracji oraz obiektów noclegowych, należących do miejscowości Malá Úpa (Pomezní Boudy).  
– – –

Śnieżka
najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów, jak również Czech, a także całego Śląska. Najwybitniejszy szczyt Polski i Czech (1.203 m.n.p.m). Jego oficjalna wysokość bezwzględna to 1602 m n.p.m. Trasa liczy ok. 7 km.  Czas przejścia to ok. 2 godz.  Faktyczna czas przejścia  może  być inny ze względu np.  na warunki pogodowe lub inne zdarzenia – należy wziąć te czynniki pod uwagę.
– – –

Szlaki turystyczne:
Na przełęcz Okraj można wejść niebieskim szlakiem z Kowar (są też szlaki żółty i zielony – 8,5 km) – droga zajmuje ok. 2 godz. 30 min. (w dół ok. 2 godz.) albo Drogą Przyjaźni (czerwony szlak) z Równi pod Śnieżką – 10 km, 2 godz. 30 min. Przez przełęcz Okraj przechodzą następujące szlaki[4]:

– – –

Kowary ( 9 km)
a w nich: Ratusz – zbudowany w 1513 r.; Kowary posiadały już wtedy budynek pełniący funkcję ratusza. Obecny ratusz w stylu klasycystycznym wzniesiony został w latach 1786-1789. 
– – –

Kowary Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
– powstał na terenie fabryki dywanów. Odwiedzający ten Park mają możliwość zapoznania się obiektami zabytkowymi, takimi jak pałace, klasztory, kościoły, starówki miast dolnośląskich itp., odwzorowanymi dokładnie w skali 1:25. Zwiedzanie parku trwa około jednej godziny. Zieleń, naturalne otoczenie, jak również filigranowe odtworzenie szczegółów, bardzo uatrakcyjniają i tak już piękne zabytki naszego regionu.  
– – –

Karpacz /15 km/
– miejscowość turystyczno – wypoczynkowa (tutaj więcej) w Karkonoszach, położona u podnóża Śnieżki, nad rzeką Łomnicą. Ze względu na swe położenie i walory środowiska geograficznego jest ośrodkiem sportowo – rekreacyjnym zarówno zimą, jak i latem. Do głównych atrakcji miasta należy zaliczyć: Muzeum Zabawek i Lalek, Muzeum Sportu i Turystyki Regionu, Krucze Skały, Kolej Krzesełkową na Śnieżkę, a po drodze do Karpacza Miasteczko „Western City”. 
– – –

Szklarska Poręba /40 km /
– jest największą stacją klimatyczną Dolnego Śląska, znaną i cenioną od połowy XIX wieku. Warunki klimatyczne miasta porównywalne są do walorów miejscowości alpejskich położonych na wysokości 2ooo m n.p.m. Wśród wielu atrakcji miasta należałoby wymienić: Wodospady Szklarki i Kamieńczyka, Park Dinozaurów, Tor Saneczkowy, Muzeum Minerałów, Zagroda Walonów raz wyciąg krzesełkowy na Szrenicę. 
– – –

Jelenia Góra /28 km/
– jest głównym ośrodkiem komunikacyjno-usługowym dla przybywających do Kotliny i pobliskich ośrodków górskich. Miasto graniczy bezpośrednio z Czechami, od granicy dzieli Jelenią Górę 70 m. Atrakcje miasta to min.: Ratusz, Teatr im. C.K. Norwida, Filharmonia, Wieża Widokowa, Muzeum Karkonoskie, Zamek. 
– – –

Wrocław /118 km/
– według tradycji, Wrocław został założony przez czeskiego księcia Wratysława (915-921). W roku 985 na Ostrowie Tumskim powstał pierwszy gród wybudowany przez Mieszka I. W 1000 roku na zjeździe gnieźnieńskim cesarz Otton III i Bolesław Chrobry ustanowili w mieście biskupstwo rzymskokatolickie – datę tę traktuje się oficjalnie jako początek jego istnienia.